بلاک چین (Block Chain) چیست؟

بلاک چین (Block Chain) چیست؟

حتما تا کنون اسم بیت کوین به گوشتان خورده است و چیزهایی در مورد آن می‌دانید. برای آشنایی بیشتر می‌توانید به مطلبی در همین سایت مراجعه کنید. چیزی که امروزه همزمان با بیت کوین و حتی بیشتر از آن مورد توجه قرار گرفته است، فناوری بلاک چین یا زنجیره بلوک است. حال می‌خواهیم بدانیم فناوری بلاک چین (Blockchain) چیست؟

فناوری بلاک چین (Blockchain) در واقع به اطلاعات دیجیتالی اجازه می‌دهد که به راحتی توزیع شوند و به اشتراک گذاشته شوند ، اما نمی‌توان آن‌ها را کپی کرد. این فناوری در واقع ستون فقرات نوع جدیدی از اینترنت به حساب می‌آید.  این فناوری برای اولین بار به طور گسترده در بیت کوین مورد استفاده قرار گرفته است؛ و رفته رفته پتانسیل‌های بالای آن برای استفاده در دنیای اقتصاد دیجیتالی آشکار گردیده است.
بیت کوین (bitcion) یکی از نمونه‌های موفق است که براساس فناوری بلاک چین به وجود آمده است. وقتی پولی در بانک سپرده گذاری می‌شود، اطلاعات حساب و سپرده در یک پایگاه داده بزرگ ذخیره می‌شود. در بیت کوین هم کار مشابهی برای حفظ اطلاعات حساب‌های کاربران انجام می‌شود، با این تفاوت که با توجه به ماهیتی که دارد، به یک قدرت مرکزی که پایگاه داده را برای کاربران مدیریت و ذخیره کند، وابسته نیست. بیت کوین پایگاه داده را به مجموعه‌های کوچکی که بلاک نامیده می‌شودن تقسیم می‌کند. هر بلاک به بلاک قبل از خود پیوند خورده است و تمام کاربران را قادر می‌سازد که تمام پایگاه داده را گردآوری کنند و بتوانند یک نسخه کامل از پایگاه داده را که بلاک چین یا زنجیره بلوک نامیده می‌شود ذخیره کنند.
فناوری بلاک چین (Blockchain) می‌تواند ارزش‌های دیگری را هم علاوه بر بیت کوین در دنیای دیجیتال ایجاد کند. به عبارت دیگر استفاده ار فناوری بلاک چین در بیت کوین تمام ماجرا نیست. بلاک چین به عنوان یک فناوری نوظهور در تراکنش‌های مالی آنلاین استفاده می‌شود اما موارد استفاده دیگری هم برای آن وجود دارد.

بلاک چین (Blockchain) چیست؟

بلاک چین (Blockchain) یک پایگاه داده توزیع شده از اسناد حاصل از تراکنش‌ها یا رویدادهای دیجیتال است که می‌تواند به گونه‌ای برنامه‌ریزی شود که نه تنها تراکنش‌های مالی، بلکه تمامی ارزش‌ها را ثبت می‌کند. این فناوری یک پلتفرم توزیع شده است که می‌تواند اطلاعات را از یک مکان به مکان دیگر و با امنیت بالا فراهم کند. در واقع این سیستم دارای قدرت بسیار بالا در تنظیم خودکار است. یعنی یک مجری یا نهاد مرکزی برای تأیید تراکنش‌های دیجیتالی وجود ندارد و می‌تواند کاملا خودکار به تنظیم شبکه بپردازد.

در ادامه به شرح قابلیت‌ها و ویژگی‌های کلیدی این فناوری، مزایای آن و کاربردهای آن پرداخته شده است.

یک پایگاه داده توزیع شده

اطلاعاتی که در بلاک چین (Blockchain) ذخیره می‌شود، در یک پایگاه داده به اشتراک گذاشته شده و پیوسته درآن وجود دارد. این راه استفاده از شبکه، مزایای فراوانی دارد. پایگاه داده بلاک چین (Blockchain) در هیچ مکان خاصی ذخیره نمی‌شود، به این معنی که پرونده‌هایی که از آن‌ها نگهداری می‌کند، کاملا عمومی هستند و به راحتی قابل دسترس هستند. اما این اطلاعات هیچگاه در دسترس هکرها قرار نخواهد گرفت. بلاک چین (Blockchain) می‌‌تواند به طور همزمان میزبان میلیون‌ها کامپیوتر باشد و داده‌های آن برای هر کسی از طریق اینترنت قابل دسترسی است.

استحکام و پایداری بلاک چین (Blockchain)

فناوری بلاک چین (Blockchain) مانند اینترنت از دوام بسیار بالایی برخوردار است. بلاک چین (Blockchain) به دلیل ذخیره بلوک‌های اطلاعاتی که در سراسر شبکه یکسان است، نمی‌تواند توسط یک نهاد واحد کنترل شود.

شفافیت و ماندگاری بلاک چین

شبکه بلاک چین به گونه‌ای است که می‌تواند عر 10 دقیقه خود را به صورت خودکار چک کند. در وقع دارای اکوسیستمی است که می‌تواند به صورت خودکار تراکنش‌هایی را که هر 10 دقیقه اتفاق می‌افتد مورد بررسی مجدد قرار دهد. هر کدام از این مجموعه تراکنش‌های را می‌توان یک بلوک نامید. دو ویژگی بارز این نوع از شبکه‌ها این است که:
1-    داده‌ها در این پایگاه داده دارای شفافیت هستند. یعنی در کل شبکه در معرض دسترسی عموم قرار دارند.
2-    تغییر در هر واحد از اطلاعت در بلاک چین (Blockchain) نمی‌تواند باعث از بین رفتن کل آن شود. این به این معنی است که توان بالای محاسباتی آن مانع از براندازی کل شبکه خواهد شد.

شبکه ای از گره‌ها

شبکه‌ای از گره‌های به اصطلاح محاسبانی، بلاک چین (Blockchain) را تشکیل می‌دهند.
گره‌ها می‌توانند یک کامپیوتر باشند که از طریق یک کلاینت به بلاک چین متصل می‌شوند. این کلاینت وظیفه اعتبارسنجی و دریافت و انتقال معاملات را بر عهده دارند. این گره‌ یک کپی از بلاک چین (Blockchain) می‌گیرد که بلافاصله پس از پیوستن به شبکه بلاک چین انجام می‌شود.
هر گره، نقش یک مدیر برای بلاک چین (Blockchain) را ایفا می‌کند و به صورت داوطلبانه به شبکه می‌پیوندد. بنابراین می‌توان گفت که با یک شبکه غیر متمرکز سر و کار داریم.

یک ایده برای تمرکز زدایی

بلاک چین (Blockchain) یک تکنولوژی غیر متمرکز است. به عبارتی هر اتفاقی که در آن بیفتد، حاصل عملکرد کل شبکه خواهد بود. یک شبکه جهانی رایانه‌ای از بلاک چین برای مدیریت پایگاه داده‌های حاصل از تراکنش‌های بیت کوین، استفاده می‌شود. بیت کوین توسط این شبکه اداره می‌شود نه توسط یک مرکز واحد. در واقع غیر متمرکز بودن به این معنی است که شبکه بر حول محور ارتباطات کاربر به کاربر قرار دارد.

فناوری بلاک چین در چه مواردی استفاده می‌شود؟

در حال حاضر این فناوری بیشتر به دلیل استفاده از آن به‌عنوان سیستمی برای رمزنگاری معاملات  بیت‌کوین شهرت یافته است. از بیت‌کوین برای تبادلات بین‌المللی استفاده می‌شود؛ چون هزینه‌ی کمتری نسبت به فرایندهای تبدیل ارز به یکدیگر دارد. روزانه، میلیاردها دلار در قالب بیت‌کوین جابه‌جا می‌شود.

این فناوری استفاده‌های دیگری هم دارد. مثلا می‌تواند از آن در زیرساخت‌های مالی موجود مانند سهام، اوراق قرضه و زمینه‌های بسیار دیگری استفاده کرد. یکی از مزایای اصلی استفاده از این فناوری و جایگزینی آن با فناوری‌های امروزی، می‌تواند تاثیر بر روی سرعت دسترسی به اینترنت باشد.

در نهایت می‌توان گفت که این فناوری می‌تواند سرآغازی برای حرکت به سوی توسعه اقتصاد دیجیتالی باز و مقایسه پذیر در مقابل اقتصاد متمرکز فعلی، باشد. این فناوری فرصت‌های بزرگی را فراهم می‌کند.
علی رقم این که فناوری بلاک چین اولین بار فقط برای تبادل ارزهای دیجیتالی به وجود آمده بود، اما به دلیل دارا بودن قابلیت‌های فراوان مانند متن باز بودن، رایگان بودن، امکان ثبت اسناد به صورت عمومی و غیرمتمرکز بودن آن، می‌تواند در زمینه‌های خدماتی متعددی به کار گرفته شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *