کاهش درآمد سالیانه شرکت اپل

کاهش درآمد سالیانه شرکت اپل

کاهش درآمد سالیانه شرکت اپل

طبق گزارشات رسمی، درآمد سالیانه شرکت اپل 15 درصد کاهش یافته است.

در این مطلب جزئیات اعداد و رقم‌های مربوط به درآمد شرکت اپل را بررسی می‌کنیم .

apple company
طبق آخرین اظهارات شرکت اپل در رابطه با درآمد این شرکت، ظاهراً درآمد شرکت اپل از فروش آیفون مثل گذشته بی وقفه در حال افزایش نیست و درآمد سالیانه این شرکت هر سال 15 درصد کمتر می‌شود. مدیرعامل شرکت اپل، تیم کوک درباره علت احتمالی این موضوع توضیحاتی داده است.
درآمد کل این کمپانی طی 9 ماه آخر سال 84.3 میلیارد دلار بوده است. این رقم برای هر شرکت دیگری یک رقم فوق العاده بزرگ محسوب می‌شود.
اما برای شرکت اپل این رقم یعنی کاهش 9 میلیارد دلاریِدرآمد سالیانه در مقایسه با آنچه برای این مدت پیش بینی شده بود یعنی 93 میلیارد دلار.

نکات مهم و جزئیات درآمد شرکت اپل
شرکت اپل در هر سه ماهه، حداقل و حداکثر درآمد خودش را برای سه ماهه بعدی تخمین می‌زند. این شرکت همیشه در اعلام این اعداد و ارقام محافظه کارانه عمل کرده و از سال 2002 تا به امروز یعنی حدود 17 سال، در این برآوردها دچار اشتباه نشده است.
به بیان دیگر این شرکت برای 67 فصل پیاپی به انتظارات پیش بینی شده دست یافته و یا حتی از آن فراتر رفته است؛ اما این بار همه چیز به فروش آیفون ارتباط دارد.

جزئیات درآمد شرکت اپل بر اساس گزارش رسمی این شرکت:
•آیفون: 51.9 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2018 در مقایسه با 61.1 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2017
مک: 7.4 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2018 در مقایسه با 6.8 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2017
آی‌پد: 6.7 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2018 در مقایسه با 5.7 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2017
•لوازم و تجهیزات پوشیدنی، لوازم منزل و لوازم جانبی: 7.3 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2018 در مقایسه با 5.4 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2017
•خدمات و سرویس‌ها: 10.8 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2018 در مقایسه با 9.1 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2017
•مجموع فروش خالص: 84.3 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2018 در مقایسه با 88.2 میلیارد دلار در سه ماهه چهارم سال 2017
شرکت اپل در ابتدای سال درباره احتمال کاهش درآمدهایش هشدار داده بود و اقتصاد چین، طرح تخفیف شرکت برای تعویض باتری آیفون و کاهش پورسانت‌های دریافتی برای فروش آیفون توسط واسط‌ها را از جمله دلایل کاهش درآمد شرکت ذکر کرده بود.
کوک در نشست خبری که درباره درآمد شرکت اپل برگزار شد گفت “هر چند دست نیافتن به درآمد پیش بینی شده برای ما ناامید کننده است اما ما شرکت اپل را برای مدتی طولانی اداره کردیم و نتایج این سه ماهه نشان می‌دهد که قدرت بیزنس ما روزبروز در حال افزایش است.”

تعیین حوزه‌های جدید رشد شرکت اپل
در این خبر اعلام شد که درآمد شرکت اپل 15 درصد کاهش پیدا کرده اما کوک در کنفرانس درآمد شرکت اپل تاکید کرد که درآمد سالیانه ناشی از سایر محصولات و خدمات 19 درصد افزایش پیدا کرده است.
بخصوص وی به درآمد ناشی از سرویس‌ها و خدمات اپل اشاره کرد که به بیشترین رکورد خودش یعنی 10.9 میلیارد دلار رسیده و نسبت به سال گذشته 19 درصد افزایش پیدا کرده است. در حال حاضر مشترکین سرویس‌های اپل که در سال گذشته حدود 100 میلیون نفر بودند، به 360 میلیون نفر رسیده‌اند.
می‌دانیم که شرکت اپل سرمایه گذاری زیادی روی سرویس‌هایش انجام داده و گفته می‌شود که در ماه آوریل یک پلتفرم استریمینگ را راه اندازی خواهد کرد. وی اشاره‌ای به این پلتفرم نکرد اما گفت اپل موزیک 50 میلیون مشترک پرداخت کننده دارد و اپل نیوز 85 میلیون کاربر فعال در سه بازاری که در آن به صورت زنده پخش می‌شود (امریکا، انگلیس و استرالیا) دارد.
همچنین فروش مک و تجهیزات پوشیدنی شرکت اپل (از جمله اپل واچ و ایرپاد) رو به رشد بوده و به ترتیب 9 و 33 درصد رشد داشته‌اند.
آی پد نیز رشد 17 درصدی داشته و کوک در این کنفرانس درباره صفحه نمایش جدید iPad Proهم صحبت کرد. اما توضیحاتی درباره عملکرد iPad Pro در مقایسه با مدل ارزان قیمت‌تر یعنی iPad 9.7 ارائه نکرد.
در حال حاضر شرکت اپل تمرکز بیشتری بر سرویس‌ها و سایر بخش‌ها دارد اما گفته می‌شود که تقریباً در ماه سپتامبر سال جاری آیفون 11 وارد بازار می‌شود و ممکن است همراه با آن آیفون 11 XR و آیفون 11 Max نیز تولید شود و درآمد شرکت را تغییر دهند.
•شرکت اپل نتوانسته مشکلات موجود در بخش Apple earnings call محصولاتش از جمله ایرپاد 2، ایرپاور و فیس تایم را رفع کند.

محصول مرتبط: آیفون XS

iphone xs
نظر ما:
☆☆☆☆☆
به نظر می‌رسد که این ارتقا نسبت به آیفون X چندان چشمگیر و بزرگ نبوده اما با توجه به امکاناتی که این روزها از یک گوشی هوشمند انتظار می‌رود، می‌توان گفت که باز هم عملکرد اپل بسیار خوب بوده است. رنگ طلایی جدید بسیار زیبا و جذاب است، صدای اسپیکرها خوب است و صفحه نمایش این گوشی هنوز هم یکی از بهترین‌های بازار است. اما در مجموع این محصول بسیار شبیه به محصول سال گذشته است.
نقاط قوت :
•زیبایی رنگ طلایی جدید
•افزایش سرعت قابل توجه
•صدای بلندتر میکروفون
نقاط ضعف :
•استفاده از طراحی یکنواخت در چند سال اخیر
•قیمت‌ها همچنان بالا هستند

منبع : Techradar

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *